Categories
Artykuły

Jak szybko i skutecznie kupić najlepszy produkt?

Kiedy nie jesteś ekspertem w danej dziedzinie, tytuł brzmi trochę jak początek poradnika dla opornych. Zdecydowana większość z nas nie uwierzy w skuteczność.

Jest to jak najbardziej możliwe pod warunkiem, że masz zaufane źródło informacji, które zada Ci właściwe pytania, a Ty na nie rzetelnie odpowiesz.

Przepis wydaje się prosty, więc dlaczego nie jest popularny w sklepach internetowych? Powody są trzy i właśnie je przeczytałeś.

Zaufane źródło informacji – skarb, np. sprzedawca, do którego masz zaufanie. Z reguły jednak takiego nie masz i nie darzysz sklepów dużym zaufaniem. Dlaczego? Przemawia za tym nasze doświadczenie. Zbyt często odnosimy wrażenie, że proponowane nam produkty są tymi, które sprzedawca chce sprzedać, a nie tymi, które rozwiązują nasz problem i odpowiadają konkretnym potrzebom. Odpowiednie podejście do roli sprzedającego daje szansę na zbudowanie trwałej relacji z kupującym, często zakończonej sukcesem sprzedażowym. Ponadto pozwala promować odpowiedzialne zakupy i zmniejszać liczbę kosztowych w obsłudze zwrotów.

Właściwe pytania – aby móc doradzić, trzeba poznać potrzeby kupującego. Poznać, nie znaczy je odgadnąć czy się ich domyślić. Jak to zrobi dobry sprzedawca? Najzwyczajniej o nie zapyta. Tylko nie zrobi tego ogólnie, zagadując: “Czego konkretnie potrzebujesz?”. Raczej użyje pytań doprecyzowujących potrzeby kupującego, które później  ułatwią dobór odpowiedniego produktu dla niego. Dodatkowo łatwo mu później uargumentować wybór, odwołując się do konkretnych słów kupującego.

Rzetelne odpowiedzi – wydają się najprostszym elementem. Nic bardziej mylnego. Rzetelnej odpowiedzi możesz udzielić tylko wtedy, gdy rozumiesz pytanie, a dodatkowo – gdy masz pewność, że odpowiedź również jest zrozumiała, czyli użyteczna dla sprzedawcy. A także odpowiadasz szczerze, bez kombinowania.

Dalej już tylko rekomendacja wraz z uzasadnieniem odnoszącym się do potrzeb, aby argumentacja trafiła do pytającego. I decyzja. Ta powinna być tylko formalnością, jeżeli tylko intencje kupującego były szczere, a nie hipotetyczne.

Model idealny? I nieosiągalny? Niekoniecznie!

Rozwiązanie feeCOMPASS, wdrażane w sklepach internetowych, w pełni obsługuje cały podany proces. Sklepowi pozostaje jedynie skoncentrowanie się na budowaniu zaufania – tego nie da się obsłużyć w modelu TaaS (ang. Trust-as-a-Service). Resztę absolutnie tak – w modelu SaaS (ang. Software-as-a-Service).

Jeżeli zainteresowało Cię rozwiązanie feeCOMPASS, proponujemy zapoznanie się z możliwościami rozwiązania lub z przykładami zastosowań w wybranych sklepach internetowych.