Categories
Artykuły

Chatbot – obsługa czy sprzedaż?

Chatboty do jednego worka wrzucone… A przecież różnią się, spełniają inne funkcje.

Chatbot obsługowyodpowiada na Twoje pytania. Nie zawsze zna odpowiedź, nie zawsze odpowiada inteligentnie. Ale faktycznie wiele pytań lub problemów klientów jest podobnych, więc udzielenie odpowiedzi jest zasadniczo bardzo łatwe. Tego rodzaju chatboty są najczęściej używane w centrach kontaktu z klientami do zarządzania przychodzącą komunikacją i ewentualnie kierowania klientów do odpowiedniego działu. Przykłady pytań od klientów:

  • Jak mogę sprawdzić kiedy będzie dostawa?
  • Jak mogę zgłosić reklamację?
  • Gdzie jest najbliższy punkt odbioru?
  • Jak złożyć zamówienie?

Chatbot sprzedażowyzadaje Tobie pytania, słucha i prowadzi rozmowę sprzedażową. Po co? Żeby zbadać Twoje preferencje zakupowe i dopasować kilka odpowiadających Tobie, z kilkudziesięciu dostępnych produktów. Robi to co dobry sprzedawca w sklepie stacjonarnym – pyta zanim doradzi. Pamiętajmy, że źródłem wiedzy o produktach jest człowiek. Jeśli tą wiedzą podzieli się z systemem, to chatbot już nie będzie potrzebował dziesięciu tysięcy przykładów, by dawać sensowne rekomendacje. 

Sklepy dbają o to, żeby posiadać bogaty asortyment. Wiadomo, że to przyciąga nowych klientów i zwiększa obroty. Z drugiej strony wybór najlepszej oferty z szerokiej gamy specjalistycznych produktów do łatwych nie należy. Wielu klientów, przytłoczonych liczbą produktów, nie zamyka sprzedaży. A zatem co zrobić, żeby wskazać konkretnemu klientowi produkt, który spełni jego oczekiwania? Jak  doprowadzić do finalizacji zakupu. Zadać odpowiednie pytania.

Przykłady pytań od chatbota:

  • Czy laptop ma służyć do pracy czy do grania? (jeśli chcesz kupić laptopa)
  • Jaki teren chcesz monitorować? (dom, parking, zakład pracy; wewnętrzny, zewnętrzny) (jeśli chcesz kupić sprzęt do monitoringu)
  • Jaki masz rodzaj cery? (jeśli chcesz kupić krem do twarzy)
  • Co będziesz malował? (jeśli chcesz kupić farbę)

Oczywiście chatbot sprzedażowy również może pełnić funkcję obsługową odpowiadając na standardowe pytania klientów. Ale to raczej dodatek. 

A teraz pytanie do właścicieli sklepów internetowych – jakiego chatbota masz zainstalowanego w swoim sklepie? Takiego, który odpowiada na pytania czy takiego, który sprzedaje? ? 

Jeżeli zainteresowało Cię rozwiązanie feeCOMPASS, proponujemy zapoznanie się z możliwościami rozwiązania lub z przykładami zastosowań w wybranych sklepach internetowych.